Yaşam

Köpekbalıklarına bu adı vermenin köpeklerle ne alakası var?

Japon balığının adı bu Japonlara benzedikleri için mi verildiler? Tabii ki değil! Her ismin verilme nedeni farklıdır, her zaman benzerlik amacı taşımaz; Köpek balıklarına görünüşleri köpeklere benzediği için bu isim verilmemiştir. Tamamen diyoruz çünkü aralarındaki ufak benzerlikler bu ismi almalarının küçük bir nedeni.

Denizlerin gizemli dünyasında Gezici köpekbalıkları, yalnızca isimleriyle bile merak uyandırıyor. Bu ilginç ismin arkasında yatan nedenler de oldukça düşündürücü.

Köpekbalığı, Yunan ve Latin kaynaklarında “carcharus” olarak anılır.

Yunan ve Latin kökenli ifadeler, köpekbalıkları dişli çene yapısını vurguluyor Adlandırıldığını bize gösteriyor. Bu terimler, bu balıkların genel özelliklerini ve morfolojisini temsil etmek için seçilmiştir.

“Karçar” Kelime Yunanca kökenlidir; Köpekbalıklarının keskin dişleri olduğu ve bu dişleri avlarını yakalamak için kullandıkları gerçeğiyle bağlantılı olarak “keskin diş”Anlamı.

Köpek balıklarının keskin dişleri ve çene yapısı onlara bu ismi kazandırmış mıdır?

Buna hem evet hem de hayır diyebiliriz. Evet, keskin dişleri ona bu ismi kazandırdı; Hayır, tek sebep sadece keskin dişlere sahip olmak değil. Bu balıkların köpeklerle genetik bir bağlantısı olmasa da bu isimlendirme benzer özelliklerinden kaynaklanmaktadır. verildi.

Peki bu balıklara keskin dişlerinin yanı sıra “köpekbalığı” denmesinin diğer nedeni neydi?

Şimdi biraz beyin fırtınası yapalım. İngilizce olarak merak ediyorum? “köpek balığı”Onunla herhangi bir temas var mı?

“Köpek balığı” Aslında birçok farklı balık türüne atıfta bulunan ortak bir isimlendirmedir. Genellikle farklı köpekbalığı türlerini belirtmek için kullanılır, ancak bu terim genel bir isimlendirmedir ve türü belirtmek için yerel olarak değişebilir.

“Köpek Balığı” adını, bu balıkların yüzlerce, binlerce kişilik sürüler halinde beslenme rutininden almaktadır.

Bir araya geldiklerinde bir alanı süpürürler ve önlerindeki balıkları yerler. Keskin dişlerinin yanı sıra sürüler halinde beslenirler. Köpeklere benzediği için bu ismi almıştır.

“Köpekbalığı ve köpek balığı “Aynı anlama mı geliyor?” diye sorarsanız hemen cevap verelim: Evet, ikisi de tür itibarıyla köpekbalığıdır. Ancak köpekbalıkları, en az 130 farklı tür içeren köpekbalıklarının ikinci büyük grubudur. Squaliformes familyasının üyeleridir.Köpekbalığı dediğimiz türler ince yapıları ve sivri burunlarıyla diğerlerinden ayrılırlar.

Sonuç olarak köpek balıkları da tıpkı köpekler gibi kaynaşma davranışlarından ve keskin dişlerinden dolayı isimlerini alırlar. Muhtemelen Türkçeye çevrilmiştir. “köpek balığı”Adını köpek balığının kullanımından almaktadır.

Ek bilgi verelim: Etimolojik olarak incelendiğinde “Köpek” kelimesinin “köpük”ten geldiğini görüyoruz.“Balık” kelimesi – çünkü onlar kaygandır – “bal” veya “balçık”tanGelebileceği tahmin ediliyor.

Havlamayan köpek balıklarıylaBakalım gizemli deniz dünyası bize başka ne sürprizler getirecek!

Kaynaklar: BHL, Smithsonian, Okyanus Koruma

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu